Montaż trójwarstwowy

Montaż „3 i”

Montaż to wg aktualnych osiągnięć to także tzw. technologia „trójwarstwowa”. Tzn. że poza mechanicznym mocowaniem okna i uszczelnieniem go dobrej jakości pianą montażową powinno się zabezpieczyć miejsce uszczelnienia specjalnymi foliami i taśmami – odpowiednio paroszczelnymi i paroprzepuszalnymi. To zabezpiecza łączenie przed potencjalnym nasiąkaniem wilgoci, która w praktyce prowadzi do powstaniem mostka termicznego. Jednakże jak doskonałe założenia ma ta metoda, to nie zawsze znajduje zastosowanie – z jednej strony brakuje możliwości jej praktycznego użycia lub z drugiej – koszty tych materiałów są znaczne a i otwory wymagają szczególnie dokładnego przygotowania. Nie mniej dla zainteresowanych jednak świadczymy takie dodatkowe usługi.

Dlaczego „ciepły montaż” 

Jak dochodzi do zawilgocenia łączenia? Ogólną zasadą jest, że wilgoć przemieszcza się od strony cieplejszej do zimniejszej. W tym wypadku ogrzewane wnętrze domu powoduje, że wilgoć z pomieszczenia będzie wnikała w spoinę między montaż uszczelnie pianąoknem a ścianą i w konsekwencji dotrze do zewnętrznych części połączenia, zostanie ochłodzona chłodniejszą temperaturą i skropli się w strukturach pianki montażowej. A trzeba pamiętać, że pianka montażowa przypomina w przekroju gąbkę - chociaż wielokrotnie lepszą, to jednak może nasiąkać wodą. Połączenie mokre jest zimne i nie chroni ani przed wilgocią – bo samo ją daje, ani przed różnicą temperatur. Porównałbym to do koca. Przykryci nim na kanapie czy przy sierpniowym, wieczornym grillu czujemy przyjemne ciepło. Ale proszę sobie wyobrazić, że koc jest cały mokry... czy będzie ciepło? 

montaż taśma zewnętrzna paroprzepuszczalnaCzy to wszystko?

Kiedy już połączenie jest zawilgocone to efekty są dalsze: mostek termiczny (zimna ściana wokół okna) który dodatkowo będzie pogłębiał zawilgocenie złącza. A wilgoć to potencjalnie wystąpienie grzybów i pleśni, bo zwykle wiąże się z nimi nieprzewietrzone pomieszczenie. Jeśli dodamy do tego gorsze samopoczucie (wywoływane zwykle działaniem pleśni) oraz straty energii (potrzeba lepszego ogrzewania by wyrównać przemarzanie wokół okien) to okaże się, że ten wydatek przy montażu szybko się zwróci.

Czy da się uniknąć problemów?

Czy trójwarstwowy montaż jest receptą na wszystkie problemy? taśmna paroszczelna wewnętrznaNiekoniecznie. Trzeba pamiętać, że zastosowanie odpowiednich materiałów jest tylko jednym z etapów właściwie wykonanego montażu. Zacząć powinno się od odpowiedniego przygotowania otworów, które powinny być równe i najlepiej wstępnie zagruntowane by poprawić jakość łączenia materiałów ze ścianą. Drugi etap to sam montaż i zachowanie reguł montażowych – czyli pozostawienie odpowiednich luzów montażowych oraz ich szczelne wypełnienie pianą (pozostawienie pustych przestrzeni sprawi że powietrze się tam znajdujące także będzie się schładzać i wytrącać wilgoć). Dopiero końcowy etap to zastosowanie odpowiednich folii oraz taśm.

Jakie taśmy?

taśma rozprężna jako dylatacjaMy wyznajemy zasadę – tylko markowe, sprawdzone. Bo jak już coś robić, to tylko dobrze. Technicznie rzecz biorąc założenie jest takie: szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz. Tzn. że ważniejsze jest lepsze uszczelnienie złącza od środka niż od zewnątrz.

Do wewnątrz używa się taśm paroszczelnych – czyli takich, które zatrzymają wilgoć z pomieszczenia i nie pozwolą jej wniknąć w strukturę połączenia okna z murem. A od zewnątrz – stosuje się taśmy paroprzepuszczalne, które z jednej strony pozwalają odparować wilgoci (która jednak wnika w ścianę) a z drugiej nie wpuszcza jej z zewnątrz. Folia ta jest stosowana zamiennie z taśmą rozprężną o podobnych właściwościach.

W ostatnim czasie pojawiła się tzw folia DUO – identyczna dla obu stron uszczelniania – tu o skuteczności działania decydują specyficzne właściwości tej folii, która inteligentnie dostosowuje się do obu, jakże różnych stron połączenia.

Więcej o samej technice stosowania materiałów i zasad montażu można znaleźć na stronie www.tremco-illbruck.pl

wsteczdalej

Ankieta

  • Czego najbardziej obawiają się Państwo przy wymianie okien
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje