Montaż drzwi wewn.

 

Montaż drzwi wewnętrznych  

Tu dopiero wydawałoby się, że montaż drzwi to drobna praca wykończeniowa. I poniekąd tak jest. Proste drzwi wewnętrzne z ościeżnicami regulowanymi typu Porta System można zamontować przy zachowaniu minimum profesjonalizmu: wystarczy dobre oko, wkrętak i piana montażowa. I można.. do momentu, kiedy nie trafi się na „problemy”. Bo z reguły wszystkie zajęcia, które każdy z nas wykonuje są łatwe, dopóki nie pojawią się trudności i właśnie dopiero wtedy trzeba wykazać się doświadczeniem. Przy montażu drzwi fachowość też jest ważna.

Fot. 1 - Jedna ze ścian jest wykończona kamieniem - opaska musiała być wsunięta pod kamień który trzeba było dociąć. Przy takich wykończeniach warto pomyśleć o drzwiach i skonsultować to z wykonawcą by uniknąć trudnych sytuacji i kurzu przy montażu.

Kiedy montować drzwi wewnętrzne

Często spotykamy w swojej pracy pytania o drzwi na każdym etapie budowy. I częściowo są to pytania słuszne. Interesować się i wiedzieć zawsze jest warto, bo na etapie surowej budowy czy tynków łatwiej jest poszerzyć czy przebudować otwory, a w trakcie pomiarów można jeszcze wychwycić nierówności ścian i potencjalnie wyrównać podłoże.

Drzwi montuje się na ostatnim etapie budowy, kiedy położone są już podłogi (idealny moment to chwila kiedy położone parkiety „leżakują” przez 2-3 tygodnie). Także ściany powinny być już wstępnie pomalowane - instrukcje producentów zalecają wykonanie wszystkich prac mokrych – i w sumie.. gdyby wszystko było idealne to mogłoby tak być.

Fot. 2 - Ściany były pomalowane, ale przy pomiarze drzwi i sprawdzeniu pionów wyszły nierówności ścian - stąd widoczne ślady po poprawkowym gipsowaniu, które odbyło się przed montażem drzwi

Nowoczesne ościeżnice są wykonane na dokładną, ostateczną długość do postawienia na gotowej podłodze. Poza tym te najpopularniejsze (płytowe) wykonane są z materiałów nie odpornych na zwiększoną wilgoć. Dlatego w mieszkaniu powinny być już wykonane także gładzie gipsowe i wszelkie wykończenia glazur.   

Fot. 3 - A to przykład fatalnej ściany - odchodzącej pod kątem i sposób na wykonanie montażu

Faktyczny montaż

Na opis praktycznego montażu poświęcamy minimum miejsca na tej stronie.. Może są tu ukryte nasze tajemnice, a może po prostu – dobrze „przygotowany” montaż trwa znacznie krócej (np. dzięki odpowiednio dobranym ościeżnicom) i jest sam w sobie prosty. Ustawienie drzwi w otworze, zaklinowanie, powtórne sprawdzenie pionów i już można przystępować do pianowania. W wielu przypadkach przed ostatecznym wpuszczeniem piany montażowej sprawdza się dopasowanie skrzydła do ościeżnicy. W szczególnych okolicznościach ościeżnice mocujemy jeszcze śrubami do ściany. Takie przypadki to np. ciężkie skrzydła (całe z drewna, szklane, wypełnione płytą lub zamontowane w miejscu o intensywnym ruchu) – czyli większość montaży które wykonujemy... 

Proste? Tak się wydaje. Ale naprawdę polecamy zlecenie montażu doświadczonym firmom. Chociażby z powodu przypadków takich jak tu, obok, gdzie ściana z jednej strony nie jest właściwie wykończona i nie można zastosować pełnej opaski – trzeba ją po prostu ściąć wzdłużnie..

Fot. 4 - Ściany nie pomalowane, opaska z lewej strony jest zwężona - do tego widać, że twworzy "klin" - na górze jest szersza na dole węższa - tak ucieka pion ściany - oczywiście nie jest tak idealnie - opaski nie da się dopasować do nierówności, które byłoby widać w zbliżeniu - te miejsca trzeba wypełnić akrylem i pomalować - gwarantujemy że nikt się nie zorientuje. "Akrylowanie" nie wchodzi w zakres typowego montażu - z zasady to wykonują "malarze".

wsteczdalej

Ankieta

  • Czego najbardziej obawiają się Państwo przy wymianie okien
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje