Okna tarasowe balkonowe

 

Balkon standardsalon z kominkiem okno Urzedowski

Normalne” okna balkonowe - te z ruchomym słupkiem lub bez – niezależnie od liczby skrzydeł – osiągały najszersze światło przejścia ok 160cm (np. dla okna balkonowego o szerokości 176cm). To wg nas i tak bardzo dobry wynik, przy tym rozwiązanie to jest jednym z najprostszych i najkorzystniejszych cenowo. Konstrukcja okna balkonowego w stolarce drewnianej jest identyczna jak okna – z jednym małym wyjątkiem: skrzydło w dolnej części ma podwójny cokół, ramiak – niektórzy mówią na to „kopniak”. Nie rzuca się to w oczy, a... skutecznie zastępuje poprzeczkę balkonową tak powszechną w oknach z PCW.

 

balkon z naświetlemWymiary

Minimalna szerokość drewnianego balkonu jednoskrzydłowego to 50 cm, maksymalna 130cm z tym, że zalecamy stosowanie mniejszych szerokości – do 110-120cm (na pewno ograniczymy tym liczbę potrzebnych w trakcie użytkowania regulacji). Dodatkowym ograniczeniem może być waga skrzydła (szczególnie przy zastosowaniu potrójnych szyb wraz z połączeniem ich z taflami antywłamaniowymi). Wysokość balkonu zaczynają się od 200cm i kończą na 246cm. Jeśli stosujemy balkony złożone z wielu skrzydeł, to szerokość możemy pomnożyć przez liczbę skrzydeł.

W Państwa projektach okna tarasowe przyjmują coraz to większe wysokości. Niestety – nie zawsze mieszczą się one w możliwościach produkcyjnych, dlatego często jedynym wyjściem jest wykonanie okien z naświetlami, takimi jak na zdjęciu obok.

 

Balkony wielo- skrzydłoweBalkon dwurzędowy ze ślemieniem

Standardowe balkony kojarzymy z jednym lub dwoma skrzydłami. Równie często wykonujemy duże okno tarasowe złożone z trzech lub nawet czterech skrzydeł. Tu praktycznie nie ma ograniczeń - bez problemu mogą być to otwory o szerokości 2, 3 czy nawet 5 metrów zabudowane dużym oknem balkonowym. Przy największych szerokościach zwykle boczne skrzydła są nieotwierane, ale wyglądają nadal tak samo jak części otwierane. Problemy są praktycznie tylko logistyczne – balkon może być taki, jaki da się przetransportować, chociaż... możemy połączyć je budowie i już ograniczenia pozostają tylko w naszej wyobraźni. W praktyce jednak często zestawy balkonowe łączy się z okien jedno i dwuskrzydłowych – ma to także swoje zalety.

 

Balkon z witrynaFunkcje balkonu

Z założenie nasze okna balkonowe mają skrzydło rozwierno-uchylne. W szczególnych przypadkach zaproponujemy Państwu wykonanie ich jako wersje wyłącznie otwierane – zwyczajnie jest to prostsze okucie i niekiedy może gwarantować w długiej perspektywie lepszą i dokładniejszą pracę skrzydła. Szczególnie dotyczy to balkonów łukowych. W balkonach ze słupkiem ruchomym z przyczyn technicznych tylko jedno skrzydło może się uchylać.

Nieznacznie tańszymi opcjami jest wykonanie okien tarasowych jako nieotwieranie fixy - mają wstawione nieruchome skrzydło bez okuć i klamki - lub witryny (sama rama i szyba).

 


Balkon jednoskrzydłowy meranti dobrze komponuje się z parkietem merabu

Witryny obok otwieranego balkonu, D9

D1, dwa balkony ale.. piętrowo

M11, balkon116x230 też da się przejść

S3,balkon ze słupkiem ruchomym 146x230

Balkon 146x230 w wersji niesymetrycznej

D1, klasyka okna tarasowego 176x235cm

Balkon w kształcie łuku

M11,176x230 prosto z kuchni na taras

M2,przykład złączenia dwóch balkonów

Szerokie wyjścia na Majorce, zaskakują nierówne nadproża

M11, taras z dwoma wyjściami

wykusz M11,balkon połączony pod kątem z oknami

M2, wąski balkon trzyskrzydłowy

M11, klasyczny balkon tarasowy 267x230cm

Balkon ok 270 ciekawie podzielony na 4skrzydła

Mahoń M1, 4 skrzydła, środek ze słupkiem ruchomym

Czteroskrzydłowe okno tarasowe

Cztery skrzydła, stałe słupki, 450cm.

Zestaw łączony z dwóch dużych witryn- ponad 7m!


Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje