Okna tarasowe niskoprogowe

 

Okno tarasowe z niskim progiemBalkon z niskim progiem

Praktycznie identycznym rozwiązaniem jest okno balkonowe z niskim progiem. Konstrukcja różni się jedynie w obrębie progu, gdzie standardowa rama drewniana jest zastąpiona niskim progiem aluminiowym z przekładką termiczną. Do progu – w zależności od szerokości – są przykręcane okucia umożliwiające ryglowanie całego okna - także w progu. Uszczelnienie stanowi gruba uszczelka listkowa ściskana pomiędzy ramą okna a niskim progiem aluminiowym. Na zdjęciu obok jest okno PCV wyposażone w niski próg firmy GU (cały próg ma 2 cm wysokości - identyczny stosuje firma Urzędowski). W tym rozwiązaniu skrzydło otwiera się 6mm nad podłogą, która powinna być ułożona "pod próg". To rozwiązanie wymaga bardzo precyzyjnego ustalenia wysokości ostatecznej podłogi już w momencie pomiaru oraz później – przy montażu.

 

Dodatkowe informacje

O ile tradycyjny balkon nie ma specjalnych ograniczeń, to przy niskich progach takie się pojawiają. Przede wszystkim chodzi o szczelność takich rozwiązań - im szersze przejście tym trudniej o pewność właściwego zabezpieczenia progu przed uszkodzeniem w trakcie budowy. Zdecydowanie zalecamy stosowanie listwy usztywniającej próg – jeśli nie ma tu jakiegoś fabrycznego rozwiązania to warto pomyśleć choćby o drewnianej łacie.  balkon z progiem standardniski prog

 

Zdjęcie obok pokazują różnicę pomiędzy balkonem z niskim progiem a progiem standardowym. Na zjęciu po lewej nie ma jeszcze ułożonej ostatecznej podłogi, która powinna dojść maksymalnie do krawędzi szarej części widocznej tu listwy.  W drugiej opcji podłoga jest ułożona idealnie, tzn. parkiet wchodzi pod tzw. felc, czyli specjalne wycięcie w dolnej części okna. Osiągnięcie takiego wykończenia jest możliwe wyłącznie przy wzorowej współpracy Inwestora i Wykonawców.

 

Niski próg jest wykonany z aluminium w naturalnym, srebrnym kolorze oraz z tworzywową, szarą przekładką termiczną. Do progu – w zależności od szerokości – są przykręcane okucia umożliwiające ryglowanie całego okna - także w progu. Uszczelnienie stanowi gruba uszczelka listkowa ściskana pomiędzy ramą okna a niskim progiem aluminiowym. 

Koszty

Balkon z niskim progiem nie pociąga za sobą szczególnych dopłat. W zasadzie dopłacamy tylko około 200zł za metr bieżący okna, z tym, że stolarka jest w tym przypadku zawsze wyceniana jako niestandardowa.

 
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje