Okna tarasowe przesuwne

 

Balkon przesuwny

Kolejnym, uchodzącym za bardziej nowoczesne rozwiązanie to okna przesuwne, gdzie jedno skrzydło jest odsuwne na część stałą. Okna przesuwne zyskały sobie wielu zwolenników. Jednakże wygodna obsługa niesie za sobą pewien kompromis – we wspomnianym wyżej oknie o szerokości 176 cm uzyskamy światło przejścia niecałe 80cm, więc nawet mniej niż przy balkonie jednoskrzydłowym. Sens stosowania balkonów przesuwnych zaczyna się przy konstrukcjach powyżej dwóch metrów, gdzie standardowy balkon musiałby mieć min. 3 skrzydła i byłby w swojej budowie niesymetryczny. Okna balkonowe przesuwne to zasadniczo dwa typy: standardowe: odchylane, odsuwane i zamykane siłą ręki użytkownika oraz wersje tzw. „automat” gdzie czynność otwierania a szczególnie zamykania jest wspomagana mechanizmem w klamce.

 

Balkon przesuwny standard

Katalogowe oznaczenie standardowej przesuwki to „OZ”. Jest to typowe okno przesuwne, czyli mamy dwa skrzydła, gdzie jedno nieotwierane, a drugie przesuwne. Takie okno z zewnątrz wygląda jak zwykły balkon. Dopiero w środku zobaczymy na górze i dole okna szyny prowadzące skrzydło.

Obsługa tego okna jest banalnie prosta. Używając klamki (zalecamy specjalną z dłuższą dźwignią by lżej można było ją przekręcać) uchylamy skrzydło, np. do wietrzenia. Chcąc otworzyć balkon pociągamy za klamkę – skrzydło „wyskakuje” ze swojej pozycji na szynę i wówczas można je przesunąć. Zamknięcie następuje w ten sam sposób : skrzydło wpada siłą rozpędu w swoje miejsce i zostaje już je tylko dopchnąć ręką do pozycji zamkniętej. .

 

Balkon przesuwny automat

Tu posługujemy się czasem określeniem MZ. Zasada działania i wygląd okna jest jak w przypadku standardowej przesuwnki. Dopiero na klamce są widoczne różnice, bo ta już jest zintegrowana z bardzo dużą dźwignią i masywnym mocowaniem mechanizmu. Ruch klamki wspomaga otwarcie skrzydła (uchyla je bez konieczności ręcznego odciągania) oraz szczególnie przy zamykaniu pomaga zamknąć skrzydło do pozycji zamkniętej. Ma to szczególnie znaczenie przy dużych lub ciężkich skrzydłach, gdzie popchnięcie ręką kilkudziesięciu kilogramów może okazać się kłopotliwe dla dziecka czy też drobnej osoby.

Balkony w wersji automat można także wykonywać jakie wersje czteroskrzydłowe – ze środkowymi częściami rozsuwanymi na boki.

 

Ceny

Balkon przesuwny jest znacznie droższy od tradycyjnych skrzydeł rozwiernych. Zwykła OZ`tka to dopłata rzędu powyżej 1,5 tys zł, a wersja automatyczna to kolejne 1,2 tys. zł więcej. To sporo, dlatego w ostatnich kilku latach popularniejsze stały się balkony typu HS (jeszcze droższe, ale dające więcej możliwości).

 Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje