Trwałość powłoki lakierniczej

 

Z urokiem drewnianych okien polemizuje niewiele osób. Jednakże by przez lata cieszyć się pięknem drewna wystarczy zapewnienie stolarce minimum uwagi. Spotykamy się z wieloma mitami krążącymi na temat trwałości powłoki lakierniczej – te są zwykle tworzone przez osoby nie mające praktycznego doświadczenia ze stolarką drewnianą.

Na trwałość powłoki ma wpływ wiele czynników. Zaczynając od regionu geograficznego, w którym zamontowane są okna po układ dachu czy też wręcz koloru i wybranego gatunku drewna. I tak z założenia najbardziej narażone są okna w regionie nadmorskim (wpływ soli) lub górskim (działalność słońca). Kolejnym istotnym punktem jest miejsce zamontowania okna – zlicowane ze ścianą czy też schowane oraz układ dachu – np. wysunięty okap najlepiej chroni okno przed wpływem promieni słonecznych i deszczu. W końcu ostatnim czynnikiem mającym wpływ na lakier jest typ drewna i jego ostateczny kolor.

Powłoki kryjące zabezpieczają całe okno przed promieniami UV i zasadniczo powinny służyć najdłużej. Najczęściej jednak stosujemy kolory lazurowe. I tu pojawia się różnica. Co do zasady egzotyczne drewno liściaste takie jak mahoń czy meranti w bardzo jasnych kolorach „starzeje” się szybciej, dlatego tak niechętnie będziemy chcieli Państwu proponować takie okna. W tym zakresie w pełni ufamy naszemu dostawcy – to jej paleta barw jest dobrana zgodnie z zasadami i praktycznie niezmieniana przez lata – po prostu dobrze się sprawdza.

Najważniejsze. Okna w najpopularniejszym kolorze M1 wg nas bez oznak starzenia się lakieru wytrzymają minimum 7- 12 lat. Wymagają jedynie przetarcia środkiem do pielęgnacji drewna.

wsteczdalej

Ankieta

  • Czy w dziale "porady" najbardziej chciałbym znaleźć:
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje