Okna tworzywowe jeszcze stosunkowo niedawno kojarzyły nam się z białymi ramami. A tak naprawdę od kilkunastu lat była możliwość zamawiania takich okien w okleinach drewnopodobnych, które sprawiają, że stolarka nie tylko nabiera wyjątkowo ozdobnego charakteru, ale także pozwalają na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Ktoś kiedyś powiedział, że „brązowe okna się nie brudzą” - ależ brudzą się tak samo jak białe.. po prostu zanieczyszczeń tak nie widać i łatwiej je usunąć niż z bieli..
Na przestrzeni lat w oknach z PVC (PCV) przewinęły się różne trendy kolorystyczne. Gdy około 2000r pojawiła się okleina złoty dąb to już na dobre zadomowiła się polskim rynku. Całe szczęście że... okleina orzech w pewnym momencie powstrzymała dominację złotego dębu – mamy przynajmniej trochę różnorodności.
Wzornik kolorów, czyli jak w internecie pokazać rzeczywistą barwę..
Właściwie podejmujemy się rzeczy nierealnej. Zdjęcia – ile by ich nie było - nie mogą oddać rzeczywistego koloru okleiny. Kolor prezentuje się różnie – wszystko w zależności od natężenia światła i warunków w jakich na niego patrzymy. Słońce, cień, deszczowy dzień, kolorystyka ścian.. wszystko ma znaczenie w ostatecznym odbiorze koloru okien. Dlatego na próbki czy też zamieszczone tu zdjęcia nie można patrzeć tak bezkrytycznie. Trzeba także pamiętać, że właściwy kolor jest widoczny tak naprawdę z bliska, z kilku metrów. Usłojenie orzecha czy dębu będzie cieszyło tylko swojego właściciela. Z odległości 20-30 metrów złoty dąb będzie tylko jasnym brązem, orzech średnim brązem, a ciemny dąb – będzie tylko ciemnobrązowy.
Jasne brązy, w tym złoty dąb.
Najpopularniejszy od ponad 10 lat - odkąd się pojawił. Widział go już niemal każdy. Dobrze komponuje się z ceglastymi dachami czy też naturalnym klinkierem. Bardzo zbliżona wybarwieniem jest okleina canadian. Nieznacznie jaśniejszy od nich odcień ma kolor indian (te dwa kolory dostępne są tylko na profilach Schueco używanych w oknach Jezierski). Do grona typowych kolorów zalicza się także nowy na rynku winchester (bardzo jasny, delikatnie ciepły odcień przypominający lekko zabarwioną dębinę ze słojami w układzie „kwiat” ). Czasem spotkać można także kolor jasny dąb. Ma bardzo blade wybarwienie, równy, gęsty układ słoi, przez co bardziej przypomina okleinę niż naturalne drewno. Kolory jasne wyczerpuje okleina montana (ma podobny odcień do jasnego dębu, ale strukturę słoi orzecha) oraz oregon – do złudzenia imitujący jasną sosnę.
Ciemniej... czyli orzech i podobne.
Orzech to król w średnio brązowych odcieniach. W ostatnich kilku latach stał się dominującym kolorem w polskich domach. Jest ciemny, ale nie aż tak bardzo, ma wyraźny, nieregularny rysunek słoi, przez co idealnie przypomina ciemną deskę dębową. A że dąb jest uważany za szlachetny gatunek nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale też dostojny wygląd, to dlatego jest naszym faworytem wśród okien drewnopodobnych. Macore – okleina z bardzo znaczącym tonem czerwieni. Macore w niektórych firmach jest nazywany Meranti – zupełnie niesłusznie. Daleko mu do tej barwy. Rysunek tej okleiny odzwierciedla egzotyczną strukturę, ale niestety – z powodu ograniczeń materiału nie da się uzyskać tej głębi barwy, która występuje w prawdziwym drewnie. Sienia rose. To obok winchesteru jedna z trzech oklein o gładkiej, satynowej powierzchni. To bardzo ciepła, wiśniowa barwa – może dlatego w niektórych firmach funkcjonuje nazwa wiśnia antyczna. Ale jest to zupełnie inny kolor niż obecny od dawna mahoń, który jest ciemnym, ale bardzo ciepłym brązem. Mahoń ma wyraźne, pasiaste usłojenie i w Polsce występuje w dwóch wariantach – słoje wąskie (ok 1cm) oraz szerokie (pasy po ok 2-3cm).
Ciemny dąb i inne kolory.
W serii gładkich oklein jest także kolor sienia noce (także zwanym wenge perlato).To bardzo ciemny kolor. Ciemny dąb – klasyka tego wybarwienia. Drobne słoje ułożone są na przemian: średnio i ciemnobrązowe. Z bliska bardzo ładny, z daleka jednostajny, ciemny.. Nie należy go mylić z dębem bagiennym, bo ten ma bardziej zimny, lekko czarny odcień. Palisander i dąb czekoladowy. Dwa jednolite, ciemnobrązowe kolory. Nie mają żadnego widocznego rysunku, a jedynie widoczną strukturę okleiny. Oba z tych kolorów są podobne do tego stopnia, że trudno je odróżnić (no chyba, że trafią się nie jednym oknie;)
Świat nie jest szary, ale okna tak!
Nie da się pominąć tej części oklein. Ciemnoszary Antracyt – jeden z najpopularniejszych kolorów używanych w bardzo nowoczesnym budownictwie. Jest na tyle często wybierany, że w wielu firmach jest dostępny w podstawowej palecie kolorów. Drugim kolorem, z którym mieliśmy do czynienia to silbergrau – czyli jasno szary (Grau, RAL 7001), ale wśród dostępnych oklein można także spotkać Metbrush Alu – kolor metaliczny, przypominający naturalne aluminium zwany także Platyna oraz jego ciemniejsza wersja – Tytan. Oczywiście to nie koniec możliwości kolorystycznych. W regularnych ofertach polskich firm jest ponad 50 kolorów. Wiele drewnopodobnych, inne są tylko okleinami o stałym wybarwieniu – na ogół wykorzystywane w budynkach użyteczności innej niż mieszkalne..
wstecz