Kolory okien PCV

 

Okna tworzywowe jeszcze stosunkowo niedawno kojarzyły nam się z białymi ramami. A tak naprawdę od kilkunastu lat była możliwość zamawiania takich okien w okleinach drewnopodobnych, które sprawiają, że okno złoty dąb ze szprosemstolarka nie tylko nabiera wyjątkowo ozdobnego charakteru, ale także pozwalają na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Ktoś kiedyś powiedział, że „brązowe okna się nie brudzą” - ależ brudzą się tak samo jak białe.. po prostu zanieczyszczeń tak nie widać i łatwiej je usunąć niż z bieli..

Na przestrzeni lat w oknach z PVC (PCV) przewinęły się różne trendy kolorystyczne. Gdy około 2000r pojawiła się okleina złoty dąb to już na dobre zadomowiła się polskim rynku. Całe szczęście że... okleina orzech w pewnym momencie powstrzymała dominację złotego dębu – mamy przynajmniej trochę różnorodności. 

Wzornik kolorów, czyli jak w internecie pokazać rzeczywistą barwę..

Właściwie podejmujemy się rzeczy nierealnej. Zdjęcia – ile by ich nie było - nie mogą oddać rzeczywistego koloru okleiny. Kolor prezentuje się różnie – wszystko w zależności od natężenia światła i warunków w jakich na niego patrzymy. Słońce, cień, deszczowy dzień, kolorystyka ścian.. wszystko ma znaczenie w ostatecznym odbiorze koloru okien. Dlatego na próbki czy też zamieszczone tu zdjęcia nie można patrzeć tak bezkrytycznie. Trzeba także pamiętać, że właściwy kolor jest widoczny tak naprawdę z bliska, z kilku metrów. Usłojenie orzecha czy dębu będzie cieszyło tylko swojego właściciela. Z odległości 20-30 metrów Okno złoty dąb od środkazłoty dąb będzie tylko jasnym brązem, orzech średnim brązem, a ciemny dąb – będzie tylko ciemnobrązowy. 

Jasne brązy, w tym złoty dąb.

Najpopularniejszy od ponad 10 lat - odkąd się pojawił. Widział go już niemal każdy. Dobrze komponuje się z ceglastymi dachami czy też naturalnym klinkierem. Bardzo zbliżona wybarwieniem jest okleina canadian. Nieznacznie jaśniejszy od nich odcień ma kolor indian (te dwa kolory dostępne są tylko na profilach Schueco używanych w oknach Jezierski). Do grona typowych kolorów zalicza się także nowy na rynku winchester (bardzo jasny, delikatnie ciepły odcień przypominający lekko zabarwioną dębinę ze słojami w układzie „kwiat” ). Czasem spotkać można także kolor jasny dąb. Ma bardzo blade wybarwienie, równy, gęsty układ słoi, przez co bardziej przypomina okleinę niż naturalne drewno. Kolory jasne wyczerpuje okleina montana (ma podobny odcień do jasnego dębu, ale strukturę słoi orzecha) oraz oregon – do złudzenia imitujący jasną sosnę.

Ciemniej... czyli orzech i podobne. okno w okleinie orzech

Orzech to król w średnio brązowych odcieniach. W ostatnich kilku latach stał się dominującym kolorem w polskich domach. Jest ciemny, ale nie aż tak bardzo, ma wyraźny, nieregularny rysunek słoi, przez co idealnie przypomina ciemną deskę dębową. A że dąb jest uważany za szlachetny gatunek nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale też dostojny wygląd, to dlatego jest naszym faworytem wśród okien drewnopodobnych. Macore – okleina z bardzo znaczącym tonem czerwieni. Macore w niektórych firmach jest nazywany Meranti – zupełnie niesłusznie. Daleko mu do tej barwy. Rysunek tej okleiny odzwierciedla egzotyczną strukturę, ale niestety – z powodu ograniczeń materiału nie da się uzyskać tej głębi barwy, która występuje w prawdziwym drewnie. Sienia rose. To obok winchesteru jedna z trzech oklein o gładkiej, satynowej powierzchni. To bardzo ciepła, wiśniowa barwa – może dlatego w niektórych firmach funkcjonuje nazwa wiśnia antyczna. Ale jest to zupełnie inny kolor niż obecny od dawna mahoń, który jest ciemnym, ale bardzo ciepłym brązem. Mahoń ma wyraźne, pasiaste usłojenie i w Polsce występuje w dwóch wariantach – słoje wąskie (ok 1cm) oraz szerokie (pasy po ok 2-3cm).

Ciemny dąb i inne kolory.

okna w ciemny dębieW serii gładkich oklein jest także kolor sienia noce (także zwanym wenge perlato).To bardzo ciemny kolor. Ciemny dąb – klasyka tego wybarwienia. Drobne słoje ułożone są na przemian: średnio i ciemnobrązowe. Z bliska bardzo ładny, z daleka jednostajny, ciemny.. Nie należy go mylić z dębem bagiennym, bo ten ma bardziej zimny, lekko czarny odcień. Palisander i dąb czekoladowy. Dwa jednolite, ciemnobrązowe kolory. Nie mają żadnego widocznego rysunku, a jedynie widoczną strukturę okleiny. Oba z tych kolorów są podobne do tego stopnia, że trudno je odróżnić (no chyba, że trafią się nie jednym oknie;)

 

Świat nie jest szary, ale okna tak!

Nie da się pominąć tej części oklein. Ciemnoszary Antracyt – jeden z najpopularniejszych kolorów używanych w bardzo nowoczesnym budownictwie. Jest na tyle często wybierany, że w wielu firmach jest dostępny w podstawowej palecie kolorów. Drugim kolorem, z którym mieliśmy do czynienia to silbergrau – czyli jasno szary (Grau, RAL 7001), ale wśród dostępnych oklein można także spotkać Metbrush Alu – kolor metaliczny, przypominający naturalne aluminium zwany także Platyna oraz jego ciemniejsza wersja – Tytan. Oczywiście to nie koniec możliwości kolorystycznych. W regularnych ofertach polskich firm jest ponad 50 kolorów. Wiele drewnopodobnych, inne są tylko okleinami o stałym wybarwieniu – na ogół wykorzystywane w budynkach użyteczności innej niż mieszkalne..

 


Okno w kolorze jasnego dębu

Winchester na oknie Avans z Oknoplastu

Amarena, także z Oknoplastu

Kolejne podejrzane okno-najprawdopodobniej daglezja

Okleina winchester na zaokraglonym skrzydle

Złoty dab na Jezierskim ma bardzo wyraźne usłojenie.

Złoty dąb w świetle prosto padających promieni jest bez wyrazu

Okno PCW w domu krytym strzechą. Profanacja..

M&S i złoty dab - tu ciepło podkreślone jest zachodzącym na czerwono słońcem

Błysk lampy nie zmniejszył głębi złotego dębu z Jezierskiego

Złoty dąb na Jezierskim - w słońcu i cieniu zarazem

Blady odcień tego złotego dębu wynika z faktu, że pod okleiną jest biały profil

Okno Thermic w kolorze winchester

Także winchester od wewnątrz, ale tym razem z Vetrexu (Veka Alphaline)

Veka Swing w kolorze Macore

Orzech to ciepła barwa?Nie, to odbicie elewacji..

Orzech, mimo białych glifów wygląda ciemno. Wszystkiemu winne słabe światło

Rustykalna cegła jest ładna i szkoda że orzch ginie w jej tle..

Okno orzech ozdobione złotym szprosem

Mrużę oczy i dalej widzę orzech..

Okno w okleinie mahoń -wąskie słoje

Mahoń i słoje szerokie. Widać je tylko na oryginalnej wielkości zdjęcia.

Mahoń Jezierski, ale o barwie decyduje szarość pochmurnego dnia

Okna palisander z Okfensu

Takie okna w każdym kolorze

Siena rose rozjaśniona słońcem

Siena noce. Z bliska nie wydaje się taka ciemna

Antracyt na osiedlu mieszkaniowym "Strus Terespolska"

Okno Jezierski w metalicznym kolorze Tytan

Okno na rynku w Kazimierzu Dolnym w ciemnym brązie

Zestaw okien w zielonej okleinie Moosgrun

Okno orzech wyróżnione jasnym klinkierem

Okleina mahoń na profilach Thyssen

Jasne dęby są często wybierane w architekturze zakopiańskiej..

..ale złoty dąb im wcale nie ustępuje popularnością

Średniobrązowy dach dobrze komponuje się z orzechem

Jeszcze raz dąb jasny na domu z bala

Na pierwszym piętrze canadian, na drugim złoty dąb.. widać różnicę?

Okno Jezierski, kolor orzech z bliska.

Okno Avans w kolorze orzech
wstecz

Ankieta

  • Co najbardziej wpływa na wybór przez Państwa okien z PCW?
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje