Galeria okien ze szprosami
Szprosy. Można je kochać lub nienawidzić. Dla jednych są zbędne – dla innych okno bez nich nie ma stylu.
Ale.. czy chodzi o okno? Nie.. szprosy raczej decydują o stylu całego domu. Kojarzone z tradycyjnym wyglądem, nadają elewacjom niepowtarzalny wygląd i potrafią ożywić pozornie nudne okna. Ale my nie jesteśmy zwolennikami szprosów jako ozdobie uniwersalnej – tu zawsze prosimy Państwa o spokojnie przemyślenia: czy na pewno mają się znaleźć w tym właśnie domu. Polecamy oddanie się woli architekta – jeśli są przewidziane to czemu nie?
Przedstawione zdjęcia są naszego autorstwa, ale nie we wszystkich przypadkach jesteśmy „wykonawcami” stolarki – po prostu lubimy podglądać innych i dzielimy się tym z Państwem.
Szprosy białe
Zaczynamy: na początek – białe okna ozdobione białymi szprosami. Grunt to nie zepsuć wyglądu elewacji. I nie ważne czy będzie to tylko cztery pola na okno czy też podział będzie bardzo „gęsty”:
-
Fot.1 i 2 - gratulacje za udany podział - pola są bardzo podobne wielkością, co cechuje najbardziej udane pomysły.
-
Fot.3 – gęsto,biało i równo spasowane, ale dopóki nie ma ostatecznej elewacji to całość może przytłaczać.
-
Fot. 4 – również dużo szprosów – ale już widać efekt finalny – dużo, ale stylowo.
-
Fot. 5 - a kto powiedział, że szprosy muszą być w każdym oknie... ?
Szprosy złote
To chyba najczęściej wybierane rozwiązanie ze wszystkich rodzajów szprosów wewnętrznych. Może dlatego, że pasują do większości kolorów okien? A może dlatego, że są najtańsze?
Zdjęcia przedstawiają kilka opcji podziału okien na bardzo zgrabne pola – trudno im coś zarzucić – ale zapewne największy wkład w ten sukces mają architekci.
Zdjęcia od 1 do 5 to okna w złotym dębie ze szprosami złotymi 8mm. Podziały są najbardziej klasyczne z możliwych: skrzydła okna na sześć pól a balkonów na 10.
-
Fot. 1 – okna w kolorze orzech i złote szprosy 8mm.
-
Fot. 2 – okna w złotym dębie i szprosy złote 18mm – matowe. Podział okien na 4 pola a balkonowych na 6 pól. Efekt – okna wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości a cały dom na bardziej zgrabny.
-
Fot. 3 – warto zwrócić uwagę na udane „wybrnięcie” z podziału wąskich pól w oknie balkonowym łukowym.
-
Fot. 4 - jak wyżej – niesymetryczne okno balkonowe jest tak podzielone, że pola szprosów są zgodne i tworzą jedność.
-
Fot. 5 Okna drewniane i szpros złoty 8mm. Podział jest oczywisty – balkony dwuskrzydłowe to dokładnie podwójna szerokość tych jednoskrzydłowych.
Szprosy w kolorze okien
Dla zasobnych. Są z reguły droższe od tych złotych czy białych. I są bardziej wymagające – trudno je wyeksponować, chociaż.. także mają swój urok – pod warunkiem, że są właściwe zgrane, bo błąd w doborze układu będzie raził bardziej niż ich „bogaty” wygląd.

-
Fot. 1 – okna i szprosy w złotym dębie. Balkon 4-skrzydłowy jest podzielony niesymetrycznie, ale szprosy mają zachowaną, taką samą liczbę pól. Może nie jest idealnie, ale wyszło całkiem zgrabnie.
-
Fot. 2 – okna w kolorze orzech ze szprosami w kolorze okien – podział poziomy.
-
Fot. 3 – okna w ciemnym dębie (?) i takież same szprosy. Cztery pola w skrzydle okiennym i sześć w balkonowym – trochę brakuje wykończenia w części łukowej..
-
Fot.4 – okna białe ze szprosami o grubości 26mm. Bardzo wyraźny podział, ale i tak uwagę przyciąga udane zwieńczenie łuku. Niestety – to bardzo drogie rozwiązanie – producenci szyb słono liczą sobie za nietypowe łączenia szprosów.
-
Fot.5 – okna w złotym dębie i szprosy. Boczne części balkonu łukowego wydają się za szerokie – wypadało by je podzielić podobnie jak skrzydło otwierane.
Szprosy nietypowe.
Nie sposób jest wyczerpać temat szprosów i różnorodności ich podziałów. Zaczynając od okien łukowych po zwykłe prostokąty – każdy może być oryginalnym. Byle by nie przesadzić.

-
Fot. 1 – Duże skrzydło czy małe – wszystkie podzielone na 6 pól – ma to wszystko jakiś sens..
-
Fot.2 – Okna drewniane ze szprosem konstrukcyjnym na pół – balkon słusznie podzielono na 3 pola. Oryginalnie.
-
Fot. 3 – Okna drewniane z podziałem skrzydła na 3 pola – nowocześnie? A skąd! - to wierna replika okien zamontowanych przed kilkudziesięciu laty.
-
Fot. 4 – Okna w złotym dębie – podział prawie klasyczny. Prawie, Bo czegoś zabrakło w łuku nad balkonem.
-
Fot.5 – I znów replika dawnych podziałów. Takie okna spotkać można w gdańskich kamieniczkach.
-
Fot. 1 – okna stylowe. A może stylizowane na ekskluzywną willę regionu nadmorskiego.
-
Fot. 2 – Wyjątkowy oryginalny podział szprosów złotych. Kamienica w centrum Sandomierza.
-
Fot.3 – Nietypowy podział? Nie.. to tylko układ zdjęcia jest pionowy, a podział okien jak najbardziej typowy. Szprosy białe, 18mm.
-
Fot.4 – okno balkonowe łukowe ze szprosem w układzie poziomym.
-
Fot. 5 – Ponowna rekonstrukcja starych okien. W ujęciu jednostkowym jest nowocześnie, ale cała elewacja jest jak najbardziej stylowa – zresztą – można to zobaczyć – Biblioteka Publiczna w Pułtusku.
-
Fot.1, 2 i 5 – popis ekstrawagancji. Nie da się tego opisać. Gratuluję odwagi. I pomysłu.
-
Fot. 3 – okno w stylu kaszubskim, przewidziane miejsce pod roletę. Szpros naklejany, drewniany.
-
Fot. 4 – po raz kolejny Kaszuby, okna drewniane, ale podział szprosów niesymetryczny.

-
Fot. 1 - okno łukowe, jakby było „za tanio” to i słupki rozchodzą się po łuku. Całość okraszone falą ze szprosu białego 26mm
-
Fot.2 - Okno ze szprosem w formie „ramki” nie byłoby wyjątkowe, gdyby nie fakt że całość to łuki.
-
Fot. 3 - Okno drewniane z ramką nakładaną. Łuk zakończony odpowiednio ułożonymi podziałami
-
Fot. 4 – Zestaw łukowy. W tym wypadku właściciel zdecydował podzielić tylko skrzydła balkonowe.
-
Fot. 5 – Weranda w stylu polskiej chaty. Pochwała dla inwestora że zdecydował się zachować oryginalny styl
Szprosy „pomylone”
I jeszcze coś – ku przestrodze. Planując szprosy łatwo się pomylić – dlatego tak często wspominamy by w zakresie podziału ściśle współpracować z projektantem, bo nie trudno o pomyłkę, szczególnie przy „tradycyjnym” podziale i dopasowaniu okna do balkonu. Zaczynając od drobnych niezgodności po ewidentne pomyłki. Szprosy nie wybaczają zmian i błędów w projektowaniu – dlatego warto się dwa razy zastanowić kiedy zmieniamy wielkości okien – to zwykle owocuje niezgodnością w szprosach. Kilka przykładów:
-
Fot. 1 i 2 Może to było zamierzone.. ale chyba nie do końca pasuje..
-
Fot. 3 - Brak „zgrania” linii szprosów okien i balkonu. Może pomogłoby podzielenie balkonu na 10 pól, ale... pewności nie ma.
-
Fot. 4 - Pola w oknach i górnej szybie balkonów są idealne. Ale dolne części.. coś nie wyszło jak trzeba
-
Fot.5 – I znów złe spasowanie pól w balkonie odnoszącym się do stojącego obok okna. Trzeba było.. zrobić 10 pól w balkonie i całość by wyszła lepiej.

-
Fot. 1 – co tu się stało? Chyba za dużo pól szprosów, ale razi to głównie w oknie balkonowym. Jest zapewne wyższe niż przewidywał projekt – poprzeczka w balkonie jest wyraźnie za wysoko, przez co dolna szyba jest nieproporcjonalna. Za przyczynę obstawiam podniesienie poziomu pomieszczeń na piętrze – czasem jeden „pustaczek” portafi wprowadzić takie zawirowania.
-
Fot.2 Skrzydło balkonu i okna są podzielone na 4 pola. Ale okno jest znacznie szersze, przez co pola są nierówne – nie wygląda to najlepiej. Przyczyna? Zmiana okna na szersze. Przy oknie o szerokości balkonu wszystko byłoby ok.
-
Fot.3 Niesymetryczny podział okien zawsze jest trudniejszy w „ubranie szprosami” - tu efekt psuje dodatkowo naświetle w balkonie, ale w tym przypadku trudno mówić o ewidentnym błędzie – co najwyżej mała niezgodność.
-
Fot. 4 – Chyba zbyt mocno przesadzone podziały okna balkonowego łukowego. Nitki szprosów miały ratować sytuację, ale wyszło odwrotnie
-
Fot. 5 Zdjęcie jest wśród pomyłek – może przez fakt że nie znalazłem mu odpowiedniej kategorii – to sztuka czy kicz? Efekt podziału było zamierzony i zapewne bardzo drogi, ale czy pasuje do stylu regionu w którym się znajduje (Podlasie)?
Powyższa galeria nie ma charakteru komercyjnego. Jak już wspomnieliśmy większość z zamieszczonych tu fotek nie przedstawia naszych realizacji a jedynie podpatrzone gdzieś rozwiązania. Łatwo jest krytykować cudze błędy i od razu przepraszam jeśli ktoś poczuł się urażony uwagami. Zdjęcia zamieściliśmy wyłącznie dla pokazaniu Państwu kilku koncepcji w rozwiązaniu podziału okien szprosami. A wygląd.. to tylko kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.. Ocenę pozostawiamy Państwa poczuciu estetyki.
Czy ta strona była pomocna? Mogą Państwo wyrazić swoją opinię np. w serwisie Firmy.net Czekamy też na wszystkie uwagi alterdom@alterdom.pl
Więcej informacji odnośnie szprosów w oknach wraz z kilkoma zdjęciami znajduje się w dziale Okna Drewniane / Okna ze szprosami http://www.alterdom.pl/index.php?id=3&idp=22
wsteczdalej