Okna pasywne

Okna Pasywne

Rynek okien z PCW rozwija się dynamicznie. Można już spotkać profile o większej liczbie komór niż pięć czy sześć. Popularnie mówi się o nich „okna pasywne”, chociaż może nie wszystkie spełniają normę dla okien pasywnych. Nie mniej jednak zawsze chodzi to u jak „najcieplejsze” okna o jak najmniejszych stratach ciepła – wszystko po to, by Państwa rachunki za energię były jak najniższe.

 

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKALNOŚCI CIEPLNEJ „U” - POPULARNIE

 

W ostatnim czasie firmy coraz częściej podają w swoich materiałach promocyjnych współczynnik przenikalności ciepła – izolacyjności termicznej. Generalna zasada jest taka: im niższy współczynnik U tym „cieplejsze” jest okno. Jeszcze kilka lat temu polskie prawo stawiało minimum na U – 2,6. Dopiero w ub. r. przepisy się zmieniły i dla naszego budownictwa mieszkaniowego wymagane jest już okno z U nie większym niż 1,8.

Od dawna najczęściej jednak słyszymy wartości U1,1 – U1,0 – jakże jest to mylące, bo oznacza jedynie przenikalność szyb. Nie jest to miarodajne porównanie, bo dobrą szybę można wstawić do (prawie) każdego okna.

 

WSPÓŁCZYNNIK „Uw” DLA CAŁEGO OKNA

 

Właściwy współczynnik ciepła powinien być podawany w stosunku do całego okna, a nie tylko szyby. Tylko jak to zrobić, jeśli każde okno będzie miało inne wartości? Dlaczego? Współczynnik którego szukamy jest wynikową proporcji szyb i ram. Z reguły nawet szyba U1,1 ma lepsze wartości niż dobre ramy okienne i stąd właśnie bierze się różnica – Okno o wymiarach 56x54 cm będzie miało szybę o wielkości niewiele przekraczającej 1/3 powierzchni okien. A w oknie dużym, jednoskrzydłowym np. 150x150 proporcje będą odwrotne. Więc i współczynnik będzie lepszy.

Dlatego, by uporządkować ten temat niemiecki Instytut Techniki Okiennej (IFT), przyjął za najbardziej miarodajne okno jednoskrzydłowe, rozwierno-uchylne o wymiarze 1230x1480mm . takie okno jest badane a uzyskany dla tego okna wynik powiększany jest o 5% - tak „na wszelki wypadek” - po prostu by nie podać zbyt optymistycznych danych.

Najczęściej badania powołują się właśnie na takie okno – i jest to wg nas bardzo reprezentastywne badanie, które mogłoby służyć dla porównań marketingowych.

Oczywiście może się zdarzyć, że Państwa okna będą miały szczególne, nietypowe rozmiary (np. tylko duże przeszklenia). Wówczas z reguły współczynnik U będzie znacznie lepszy i możemy go policzyć „ręcznie”. Programy do kalkulacji których używamy nie podają tej wartości automatycznie – może przez fakt, że z takiego ogólnikowego liczenia mogą wyniknąć błędy (np. poprzez zastosowanie szprosów wewnątrzszybowych).

 

 

OKNA JEZIERSKI EXCLUSIVVE

 

Okna do domów pasywnych oferuje Jezierski w postaci typu Exclusivve oparte na profilach Si 82. Ta nowinka techniczna w oryginale niemieckim ma 8 komór termoizolacyjnych, ale ze względów na innowacyjne wzmocnienia w postaci płaskowników z aluminium nie ma możliwości wykonania większych okien. Dlatego Jezierski używa do produkcji dostosowanej do naszych warunków konstrukcji, siedmiokomorowego Si 82+. W połączeniu z trójszybowym pakietem termoizolacyjnym o współczynniku U 0,6 to jedno z najlepszych tworzywowych okien do domów pasywnych. Oczywiście pakiet szybowy U 0,6 można zastosować także w oknach ELITA THERMO.

 

OKNA VETREX ALPHALINE

 

Drugim oknem proponowanym na rynku do domów pasywnych jest projekt firmy VEKA. Sześciokomorowe okna z profili Alphaline o grubości ramy 90mm standardowo wyposażone przez firm VETREX w dwukomorowy pakiet o współczynniku U 0,4. Okno takie podczas badania w niemieckim Instytucie IFT w Rosenheim uzyskało współcznnik izolacyjności cieplnej Uw = 0,9 W/(m2.k)

 

wsteczdalej

Ankieta

  • Co najbardziej wpływa na wybór przez Państwa okien z PCW?
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje