Parapety zewnętrzne

 

Parapet zewnętrzny – niezbędny przy każdym oknie. Tu już nie ma miejsca na kompromisy. Funkcja parapetu zewnętrznego jest nie do zastąpienia żadnym innym rozwiązaniem. Tzn. mamy tu także wiele opcji wykończenia, ale parapet jako taki być musi. I to już praktycznie od razu po zamontowaniu okna.

Dlaczego? Zasadniczo parapet zabezpiecza ścianę przed wodą, która spływa z okna i musi być wyprowadzona poza obrys ściany. Często widujemy budowy z brakującym parapetem – cała woda wcieka wówczas do wnętrza ściany. Dopóki to lato, to „jakoś to będzie”, ale zimą zamarzająca woda powoduje pękanie ścian. O grzybie wewnątrz pomieszczenia nie wspominając.

Dobrze dobrany parapet powinien wystawać ze ściany od minimum 3 do 5cm, chociaż może być i więcej – pod warunkiem, że tak daleko wystający parapet nie będzie przeszkadzał w komunikacji dookoła domu. Parapet powinien mieć długość okna (ewentualnie wchodzić w boczne ściany po ok1-2 cm), ale najważniejsze jest, by zakończenie parapetu – szczególnie metalowego - było elastyczne, tak by jego ewentualne rozszerzanie się nie powodowało pękania styku okna i ściany. I jeszcze jedno – parapety powinny być montowane „pod okno”, do listwy parapetowej - w przypadku okien PVC lub do specjalnego wycięcia w oknach drewnianych.

 

PARAPETY STALOWE I ALUMINIOWE       PARAPETY Z KLINKIERU

 

wsteczdalej

Ankieta

  • Jaka nazwa byłaby najlepsza dla tego działu?
Copyright © Alter Dom 2009

Strona główna :: O nas :: Okna drewniane :: Okna PCW :: Drzwi zewnętrzne :: Drzwi wewnętrzne :: Wokół domu :: Montaż :: Porady :: Promocje