Okno bez parapetu? Niemożliwe. Ale właściwie po co parapet? No tak, trzeba czymś wypełnić miejsce pod oknem. Zrobić półkę na kwiatki. A może zrobić ławkę do siadania lub stopień do stawania przy wieszaniu firanek? Lub tylko miejsce służące jako podręczny stolik?
A co na to mówią fachowcy? Parapet to niezbędny element wykończenia prawie każdego okna. Czasem jego funkcję przejmuje blat kuchenny (jeśli dół okna jest odpowiednio nisko: 85-90cm od podłogi to często blat całościowo wchodzi po okno), niekiedy jest zastąpiony płytkami (w łazienkach, kotłowniach).
Za funkcję praktyczną parapetu jednak uważa się konieczność ochrony grzejników przed kurzem. Teoretycznie ważne jest, by parapet zakrywał dokładnie cały grzejnik znajdujący się pod nim. Dlaczego? Kurz osiada na parapecie a nie na grzejniku, z którego mógłby być wzbijany w górę poprzez gorące powietrze. Stąd też często parapety montuje się także nad grzejnikami wiszącymi z dala od okna.
Fot. 1 – parapet wykuszowy jedna z naszych realizacji
Przeciwnicy powiedzą, że za daleko wystający parapet zbyt inwazyjnie wchodzi w układ pomieszczenia, innym razem zasłania swobodne ruchy ciepłego powietrza i niekiedy sprawia, ze firanka ma zły układ.. Zapewne też mają swoją rację – dlatego my popieramy często wybierany kompromis, czyli parapet, który będzie przykrywał grzejnik w dużej części (ale niekoniecznie cały). W praktyce oznacza to, że taki parapet będzie wchodził po około 3-4 cm na każdy bok oraz wystawał ze ściany od kilku do kilkunastu centymetrów.
RODZAJE PARAPETÓW PARAPETY URZĘDOWSKI